İmar Barışını Suiistimal Eden Yapılar Yıkılıyor

murat-kurum

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 31 Aralık 2017’den sonra yapılan kaçak yapıların kanun kapsamında olmadığını belirtmesinin ardından kaçak yapı yıkımları başladı.

Bakan Kurum, yaptığı açıklamada, “Bu yeni bina yapma kanunu değil, bir imar barışı. 2017 sonuna kadar yapılan yapıları ilgilendiriyor. Şu an yeni bina yapma yapmaya müsaade eden bir yasa, barış değil, dolayısıyla bunlara izin veren hakkında Bakanlığımız olarak yapılması gereken neyse bunları süreç içerisinde yapacağımızı ve bunlara müsaade edenlere de en sert şekilde cevaplarımızı vereceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” diyerek kaçak yapıları yıkmaya başlayacaklarına dair ilk sinyali vermişti.

Bakanlık bünyesinde kurulan ekipler inşaatları gezerek kaçak yapı denetimine başladı. 2017 sonrasında yapılan kaçak yapılar İçişleri Bakanlığı ve Valiliklere bildirilerek yıkımları gerçekleştiriliyor.

İlk yıkım Kocaeli’de gerçekleştirildi ve 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan kaçak yapılar belediye ekipleri tarafından tespit edildi.

Bu kapsamda Dilovası’nda 32 adet kaçak yapı Büyükşehir ekiplerince tahliye edilerek yıkıldı.

Söz konusu 7143 sayılı İmar Barışı yasasının geçerli olduğu tarihten sonra Dilovası’nda kaçak yapılaşma gözlendi. Mimar Sinan ve Turgut Özal Mahallelerinde yer alan bu 32 kaçak yapı, Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı.