GAYRİMENKUL HUKUKU ENSTİTÜSÜ BAŞKANI TV 100’ÜN KİRALARIN YÜKSEKLİĞİ HAKKINDAKİ PROGRAMINA KONUK OLDU

KİRA FİYATLARININ YÜKSEKLİĞİ VE EMLAK PİYASASI TARTIŞILDI

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Sayın Av. Ali YÜKSEL, 08.09.2022 Tarihinde TV 100′ ün düzenlemiş olduğu “Kiraların Yüksekliği ve Emlakçıların Davranışları” konusunun tartışıldığı programa konuşmacı olarak katıldı. Av. Ali YÜKSEL Gayrimenkul  piyasasında, kiralanmasında , piyasadaki son durumun etkilerini ve bu piyasadaki Emlakçıların rolü  ve yasal düzenlemeler hakkında   açıklamalarda bulundu.

Av. Ali YÜKSEL “Piyasada Mal ve hizmet alımlarının arzlarının az ve sorunlu olduğu dönemlerde bu tür problemler oluşabiliyor, bu problem  konutlarda birkaç yıldır devam ediyor. Konut satış arzını azlığı, talebin yüksek olması, Emlakçıların, Konut kiralarındaki  sıkışmadan arz kısıtlaması oluşturarak piyasayı bozduklarını söyleyebiliriz.  Bunun nedeni araştırılabilir. Emlakçılık sektörü kendi başına kural koyacak sektör değildir..  Taşınmaz ticaretinde kurallar var. Ticaret bakanlığı 14 madde var. Emlak firmalarına yetki verilir.  Bu kurallara göre faaliyet gösterirler. Emlak arzını kısıtlayıcı , sınırlayıcı faaliyetler, Halka arz edilen mal ve hizmetlerde spekülatif hareketlerle ilgili özel bir kurul kuruldu. Ticaret, Hazine, Ekonomi, Adalet;  Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir kurul teşekkül edildi. Gıdadan gayrimenkule kadar fiyat değerlendirme kurulunun görev yapması lazım. Bir Emlak Firması diğer firmalarla emlak zinciri oluşturursa, kusur oluşturuyor, Rekabet Kurulunu  İlgilendiren bir konu olarak değerlendirilebilir. Bu faaliyetler  görüldüğü zaman, Ticaret bakanlığının takip ve denetim yapmasının çok önemli olduğunu belirtti. Stokçulukla ilgili de yürürlüğe konmayan düzenlemeler var. Hukuki alandaki düzenlemelerin önemine” dikkat çekti

Programın diğer konuklarından, Hukukçu Yasin Özkan ise “piyasada arz talebi dengesi bozuk, arsa üretimini yeterli olmaması, öğrenci talepleri, yabancılara satışlar gibi taleplerin çokluğu. Bu dönemde ev sahipleri ile kiracılar karşı karşıya bırakılmış durumdalar, arzın az olmasından kaynaklı yükselmeler” olduğunu açıkladı.

Kira Fiyatlarının Yüksekliği Ve Emlak Piyasası hakkındaki önemli açıklamalar ve detaylara ait TV 100’de yayınlanan programı aşağıda verilen bağlantıdan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=XIP7BQJ9zAc

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü / GHEBir cevap yazın