BASINDA GHE: KİRALARLA YARIŞAN AİDAT FİYATLARI İÇİN DAVA AÇIN

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, açıklamalarda bulundu.

Kiralarla yarışan fahiş aidat fiyatları yeniden gündem oldu.  Site yönetimleri tarafından aidatlara yapılan zamların kira fiyatlarını geçtiğini kaydeden site sakinleri durumdan şikayetçi. Yapılacak zamların gider artışına paralel belirlenmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar yüksek aidatlara karşı dava açılabileceğini belirtiyor.

KAT MALİKLERİ KURULUNA KATILIM SAĞLANMALI

Yüksek aidatlara müdahale için yönetim ve denetimde görev almanın en etkili yol olduğunu söyleyen Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Yüksel, “Aidatların yüksek olduğu düşünülüyorsa müdahale etmenin en etkili yolu kat malikleri kuruluna katılmak hatta mümkünse yönetimde veya denetimde görev almaktır” dedi.

YÜKSEK AİDATLARA İTİRAZ EDİLEBİLİR

Kat malikleri kuruluna katılımın az olması nedeniyle kontrol mekanizmasının yetersiz kalabileceğini belirten Yüksel, rahatsız olunan durumlarla ilgili çözüm için toplantılara katılımın öneminin altını çizdi. Yüksel, site yönetiminin bir şirkete devredilmesi halinde yönetici şirketin değişmesi için kat maliklerinin 5’te 4 çoğunluğu gerektiğini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplantıda itirazlar kabul edilmezse yüksek aidatlara izin veren yönetim planına veya kat malikleri kurulu kararına karşı dava açılabilir. Bu kapsamda ilgili kararın iptali için kararı öğrendikten sonraki 1 ay içerisinde veya her halükarda 6 ayda ana gayrimenkulün bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesinde dava açmak gerekir. Ancak toplantıya katılıp da olumlu oy kullanan kat maliki bu davayı açma hakkına sahip değildir.”

Haberin detayına aşağıdaki bağlantıyla erişim sağlanabilir.Bir cevap yazın