BASINDA GHE: YÜKSEK AİDAT FİYATLARI İÇİN DAVA AÇILABİLİR

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, açıklamalarda bulundu.

Son dönemde kiralarla yarışan aidatlar yeniden gündeme geldi. Yönetimlerin aidatlara yaptığı zamların kentin farklı bölgelerindeki kiraları geçtiğini kaydeden site sakinlerinin bu konudaki şikayetleri arttı.

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Yüksel, sakinlerin aidatları ödememe gibi haklarının bulunmadığını belirterek, “Aidatların yüksek olduğu düşünülüyorsa müdahale etmenin en etkili yolu kat malikleri kuruluna katılmak hatta mümkünse yönetimde veya denetimde görev almaktır” dedi.

“Toplantılara katılarak rahatsız olunan durumları dile getirin”

Kat malikleri kuruluna katılım az olduğu için kontrol mekanizmasının yetersiz kalabildiğini dile getiren Yüksel, bu sebeple ilgili toplantılara katılarak rahatsız olunan durumlarla ilgili görüşleri dile getirmenin etkili olacağını söyledi.

Yüksel, site yönetiminin bir şirkete devredilmesi halinde yönetici şirketin değişmesi için kat maliklerinin 5’te 4 çoğunluğu gerektiğini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplantıda itirazlar kabul edilmezse yüksek aidatlara izin veren yönetim planına veya kat malikleri kurulu kararına karşı dava açılabilir. Bu kapsamda ilgili kararın iptali için kararı öğrendikten sonraki 1 ay içerisinde veya her halükarda 6 ayda ana gayrimenkulün bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesinde dava açmak gerekir. Ancak toplantıya katılıp da olumlu oy kullanan kat maliki bu davayı açma hakkına sahip değildir.”

Haberin detayına aşağıdaki bağlantıyla erişim sağlanabilir.

https://www.trthaber.com/haber/turkiye/yuksek-aidat-fiyatlari-icin-dava-acilabilir-650023.htmlBir cevap yazın