DEĞERLİ KONUT VERGİSİ ÖNEMLİ BAZI NOKTALAR

20 Şubat 2021 de Beyannamesi verilmesi gereken ancak tatil sebebiyle 22 Şubat’a kadar beyanname verilebilecek olan Değerli konut Vergisi için bazı önemli noktaları kamuoyu nile paylaşmamızın faydalı olacağını düşünmekteyiz.

Değerli Konut Vergisi ile ilgili kamuoyunca bazı ayrıntılarda hata yapılması ihtimali var. Yasanın ve genelgenin sonradan düzenlenmesi nedeniyle bazı eski bilgilerin geçerli olduğu sanılmakta, hata ihtimali yükselmektedir.

  1. DKV beyannamesi , mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine yapılmalıdır.
  2. Vergi mükellefiyeti daha önce olmamış kişilerin de bu vergi bakımından mükellefiyetleri başlamaktadır.
  3. Şirketler, vakıflar, dernekler de sahip oldukları ‘’ konut -mesken ‘’ nitelikli gayrimenkulün vergisini vereceklerdir. Lojmanlar konut sayılmaktadır.
  4. İnşaat şirketleri, müteahhitler ve  arsa sahipleri , kat karşılığı inşaat nedeniyle kendilerine düşen mesken nitelikli gayrimenkuller için, tapuda kat irtifakı kurulmuş fakat henüz iskan alınmamışsa beyanname vermeleri gerekmemektedir. Ancak, bu konuda ileride bir vergi cezası ile karşılaşmalarını önlemek için şimdiden bir tespit yapmaları yararlı olacaktır.

Ancak, iskan alınmadığı halde ikamet ediliyorsa, kiraya verilmişse ödenecektir.

  • Tapuda arsa gözüken ama üzerinde bina olan yani konut bulunan gayrimenkuller için belirsizlik vardır. Bu bina için belediyede bina kaydı yoksa, arsa ise değerli konuta tabi midir, tartışmalıdır. Ancak, elektrik, su konut olarak bağlanmışsa vergi beyannamesi verilmelidir.
  • İşyeri yada ofis  olarak inşa edildiği halde mesken olarak kullanılan yapılar beyanname vermelidir.
  • Mesken olarak inşa edildiği halde işyeri olarak ( şirket merkezi, yönetim ofisi, mağaza, dükkan, dernek merkezi, vakıf merkezi) kullanılıyorsa, burada beyanname vermelimi dir? Bu konu tartışmalı olduğundan, beyanname verilmesi fakat ‘’ ihtirazi kayıt ‘’ konularak, burasının kullanımını belgeleyen dökümanı da ayrıca dilekçe ile  vererek vergi tahakkukunun iptali , ödenmiş verginin iadesi/mahsubu talep edilmelidir.
  • Miras kalan değerli konutlar için, mirasçıların kullanmaması birinin kullanıp diğerlerinin yararlanmaması, beyanname gereğini ortadan kaldırmamamaktadır.
  • İmar Barışına girmiş binalarda, imar barışı için doldurulmuş formlarda konut olarak belirtilen işyerleri beyanname vermelidir.

Saygılarımızla.

Av. Ali Yüksel

Gayrimenkul Hukuku Esntitüsü

Başkanı

aliyuksel@gayrimenkulhukuku.org

05323149831Bir cevap yazın