GAYRİMENKUL HUKUKU ENSTİTÜSÜ (GHE), 7.ULUSAL HER YÖNÜYLE KENTSEL DÖNÜŞÜM KONGRESİNDE STRATEJİK PARTNER OLARAK YERİNİ ALDI

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ nın destekleriyle düzenlenen 7.Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’nde Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü (GHE)  Stratejik Partner olarak etkinlikteki yerini aldı.

Kongre, 1 özel oturum ve 4 ana oturum olarak düzenlendi. açılış konuşmaları Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı Başkanı Haluk Sur, Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Av. Ali Yüksel, İnder Başkanı Nazmi Durbakayım ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen tarafından yapıldı.

Kongrede, Kentsel Dönüşümün, İdare tarafı Belediyeler, uygulamada yer alan Yüklenici – konut üreten firmalar, değerleme yapan firmalar, hukuki faaliyette bulunan firmalar;  tüzel kişilikler,  dernekler gibi sektörün önde gelen paydaşları, temsilcileri, deneyimlerini, görüşlerini, önerilerini etkin bir şekilde açıklama imkanı buldular.

Kongre’de;  (KENTSEV)   Kurucu Üye, Yönetim Kurulu Üyesi GHE Başkanı Sayın. Av. Ali Yüksel ,konuşmalarında; Sürdürülebilirlik, Ulaşılabilirlik, Konularının önemine vurgu yaptı. GHE Başkanı Sayın. Av. Ali Yüksel , hukuki konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu Gayri safi  hasılanın, %15 ini taşıyan sektör ün yasalarının yetersiz olduğundan, Mahkemelerde ihtisaslaşmanın gerekli olduğunu, İhtisas mahkemelerinin oluşturulması, Mahkemelerin  hızlanması, Uzmanlık mahkemeleri olması gerektiğini belirtti. Yasal açıdan yapılması gereken iyileştirmelerle ilgili, kanunun adının, afet kanunu değil., sağlıklı kent üretmekle ilgili olmasının daha uygun olabileceği, dağınık ve aynı konu üzerinde farklı kanunların birleştirilerek dağınıklığın giderilebileceği  ifade edildi.

Kentsel Dönüşümün, İdare tarafı olan Belediyelerin bazılarının uygulama alanları ve amaçlarına göre, En İyi Kentsel Tasarım ve Yenileme, En İyi Akıllı Şehir Projesi Geliştirme ve Uygulama vb. konular gruplandırılarak,  Kongrede belediyelere   başarı ve teşvik ödülleri verildi.

Kongrede bu yıl ilk defa Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehir konularında en iyi Doktora ve Yüksek Lisans tezlerine başarı ve teşvik ödülleri verildi.

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü (GHE) ,  Stratejik Partner olarak yer aldığı bu kongrede; kongrenin sonuçları ve ileriye dönük hedefler açısından, “İlk defa kentsel Dönüşüm Haftasının bu zirve ile kutlanmaya başlandığı ve gelecek yıllarda da geleneksel olarak toplumsal bilinçlendirme için kutlanmasının yararlı olduğu,” konut konusunda “konut piyasaları düzenleme kurulu” kurulmasının yararlı olacağı tespitlerini;  özellikle belirtmek ister.

Sağlıklı kentlere doğru; yeni Kentsel Dönüşüm Kongrelerinde buluşmak dileğiyle.

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü (GHE)Bir cevap yazın