İMAR AFFI KONUSUNUN ADININ BİLE GEÇMESİ KAMUOYUNDA MERAK KONUSU OLDU

Basın ve medyada farklı platformlarda haber olan imar affı, Sözcü Gazetesi ve Kent TV NET’ de program konusu oldu. Kent TV.net’ de de yer alan haber  ilgiyle takip edildi. Kent TV’de yer alan haber özetle aşağıda yer almaktadır.

BP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici tarafından TBMM’ye sunulan yasa teklifi 11 Ekim 2022 tarihinde Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’na geldi. Destici tarafından sunulan kanun teklifiyle, 30 Temmuz 2022 tarihinden önce ruhsatsız ve ruhsat eklerine aykırı yapılmış yapılar için imar barışı düzenlemesi uygulanması istendi.

3194 Sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16. Maddesi’nde yapılacak değişiklikle imar barışı düzenlemesinin ardından yapı kayıt belgesi bedelinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar ödenecek şekilde belirlenmesi teklif edildi.

Ayrıca, ilk İmar barışı uygulamasında yanlış beyan nedeniyle iptal edilen yapı kayıt belgeleri nedeniyle başlatılan idari işlemlerin ve para cezalarının iptali istendi. Destici kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelerde verdi:

“Yüzbinlerce vatandaşımız ve binlerce aile iptal edilen yapı kayıt belgeleri neticesinde; idari para cezaları, yıkım kararları ve haklarında açılan ceza davaları sebebiyle telafisi güç mağduriyetler yaşamaktadırlar. Barınma ihtiyacını karşılamak üzere özel mülkiyetler üzerine yapılmış ve yapı kayıt belgesi almış, bir kısım yapı kayıt belgesi iptal olmuş ve iptal olma aşamasında olan yapılar; kamu zararı, iskan ve imar yönünden incelenmek sureti ile yapı sahiplerinin yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanmaktadır.”

Kaynak:KentTV.net

Haberin detayına aşağıda yer alan bağlantıdan erişim sağlayabilirsiniz.

https://kenttv.net/yeni-imar-affi-teklifi-tbmmdeBir cevap yazın