İSTANBUL AVCILAR İLÇESİ YEŞİLKENT MAHALLESİ İMAR PLANLARINDA SON GELİŞME

Milliyet  Emlak’ın 21.12.2021 Tarihli  haberinde, “ Avcılar’da 100 bin nüfuslu, 40 yıllık imarsız mahalle için 10 yıl sonra ikinci imar planı”  başlığı kullanılarak, İstanbul  Avcılar İlçesinin Yeşilkent Mahallesinin imar durumu haber konusu yapılmış. Habere göre; “Avcılar’da yoğun nüfusun etkisi ile yaklaşık 5 bin öğrencisi ile Türkiye’nin en kalabalık ilkokulunun bulunduğu Yeşilkent Mahallesi için İBB’de 15 Ekim 2010 tarihinde yapılan oturumda hazırlanan 1/5000 plan 2370 sayılı karar oylandı. Kabul edilen karar 24 Ocak 2011 ve 24 Şubat 2011 tarihleri arasında 1 ay süreyle askıya çıkarıldı. Kararın kesinleşmesinden sonra uygulanabilir hale gelebilmesi için gereken 1/1000 imar planının Avcılar Belediyesi tarafından hazırlanması istendi.  Ancak, yıllar geçmesine rağmen bu plan hazırlanamadı. Geçen 10 yılı aşkın sürede 55 bin olan nüfusun 100 bini bulması nedeniyle İBB’nin hazırladığı imar planı  da güncelliğini yitirdi. Yaklaşık 40 yıllık geçmişi bulunan, Türkiye’deki birçok ilçe merkezi ve bazı il merkezlerinden kalabalık Yeşilkent Mahallesi için yeniden imar planı hazırlandı. Aylar süren çalışma sonunda İBB Meclisi’ne geçen hafta getirilen 1/5000 ölçekli Avcılar İlçesi Yeşilkent Revizyon Nazım İmar Planı oy birliği ile kabul edildi.”

Bilindiği üzere, , kentin şehircilik kriterlerine göre gelişmesi, büyümesi, yerleşim yerlerinin planlamasıyla direkt ilgilidir. Yerleşim  yerlerinin  plansız büyümesi, önemli sorunları beraberinde getirecek, “çarpık kentleşme” olarak nitelenen başka bir boyutta karşımıza çıkacaktır.

Yeşilkent Mahallesi imar plan serüveni, İstanbul gibi metropoliten bir büyüklükte ibret alınacak plansızlık örneği olarak nitelendirilebilir. Mevcut durum sorunları daha da artırmakta , bölgede yaşayanların daha iyi kamu hizmetlerine erişmesine de engel teşkil etmektedir. Bölgede yaşayan insanların daha iyi şehircilik ortamına kavuşmaları için planlama sürecinde 1/1000 ölçekli imar planlarının bir an önce hazırlanarak hizmete alınmasını temenni ediyoruz.

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü/GHE

22/12/2021

İlgili habere aşağıdaki linkten erişim sağlanabilir.

https://www.milliyet.com.tr/emlak/avcilarda-100-bin-nufuslu-40-yillik-imarsiz-mahalle-icin-10-yil-sonra-ikinci-imar-plani-6665863Bir cevap yazın