KENTSEL DÖNÜŞÜMDE FLAŞ HABERLER; HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI İLE ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI, YENİ DESTEK PAKETİ AÇIKLADI

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin etkilerinin uzun süre devam edeceği bunun  bir çok alanda yeni yasal düzenlemeler getireceğini daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik. Özellikle gayrimenkul ve genel ekonomik şartlardaki fiyat trendinin sürekli yükselmesi Hükümet kanadını harekete geçirdi.  

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile yeni yapıların inşasına ve kentsel dönüşüme yönelik çalışmalarımızı hızla sürdürüyor ve bu kapsamda uygun finansman imkânlarını Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak sağlamaya devam ediyoruz.

Bu kapsamda;
1 – Riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli yapıların malikleri için
2 – Kentsel dönüşüm kapsamında yüklenici ve konut üreticileri için destek paketleri hazırladık

Bu doğrultuda 50 Milyar TL kefalet limitini kullanıma açıyoruz. Bu finansman desteklerinin kentsel dönüşüm sürecini hızlandırarak ülke ve millet olarak doğal afetlere daha hazırlıklı hale gelmemize vesile olmasını ümit ediyoruz.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM DESTEK KREDİSİNDE ŞARTLAR NELER?

Paket kapsamında güçlendirme kredisi, konut yapım kredisi, konut edinme kredisi, işyeri yapım kredisi ve işyeri edinme kredisi verilecek. Güçlendirme kredisi 320 bin TL, konut yapım kredisi 1 milyon 250 bin TL, konut edinme kredisi 1 milyon 250 bin TL, işyeri yapım kredisi 800 bin TL, işyeri edinme kredisi 350 bin TL limitli olacak. Kredilerde yüzde 1,49 faiz/kar payı üzerinden farklı oranlarda destek sağlanacak. Güçlendirme kredisinde hak sahibi için faiz yüzde 0,99, devlet katkısı yüzde 0,50 olacak.

Konut yapım kredisinde ilk konut için hak sahibinin ödeyeceği faiz yüzde 0.79, devlet katkısı yüzde 0,70 olacak. Daha sonraki konutlar için en fazla 3 milyon TL’ye kadar yüzde 0,89 hak sahibi ödeyecek, yüzde 0,60 devlet katkısı olacak. Konut edindirme kredisinde hak sahibinin faizi yüzde 0,79, devlet katkısı yüzde 0,79 olacak. İşyeri yapım kredisinde hak sahibi için faiz yüzde 1,09, devlet katkısı yüzde 0,40 olacak. İşyeri edinme kredisinde yüzde 1,09 hak sahibi, yüzde 0,40’lık kısmı devlet ödeyecek.

Paket kapsamında, faiz oranı yüzde 1,49 olarak uygulanacak ancak sağlanan devlet desteğiyle hak sahiplerinin ödeyeceği faiz oranı daha az olacak.

Bu kapsamda, 10 yıl vadeyle sunulacak konut yapım kredilerinde ilk konut için hak sahibinin ödeyeceği faiz oranı yüzde 0,79, devlet katkısı oranı yüzde 0,70, daha sonraki konutlar için en fazla 3 milyon liraya kadar hak sahibinin ödeyeceği faiz oranı yüzde 0,89, devlet katkısı oranı yüzde 0,60 olarak uygulanacak. Konut edinme kredisinde ise hak sahibi yüzde 0,79 faiz ödeyecek, yüzde 0,70’ini de devlet üstlenecek.

800 bin liraya kadar 7 yıl vadeyle sunulacak iş yeri yapım kredileri ile 350 bin liraya kadar edinme kredilerinde de hak sahibinin ödeyeceği faiz tutarı yüzde 1,09, devletin katkısı da yüzde 0,40 olacak.

Öte yandan, paket kapsamında güçlendirme kredisi de kullanabilecek, 320 bin liraya kadar olan kredilerde hak sahiplerince ödenecek faiz oranı yüzde 0,99, devlet katkısı oranı da yüzde 0,40 olarak belirlendi.

Başvurular gelecek hafta kamu bankalarıyla başlayacak. Daha sonra özel bankaların da sisteme katılımı bekleniyor. Kredi müracaatı yıkımdan itibaren 3 yıl içinde yapılabilecek.

Yüklenici ve konut üreticilerine sağlanacak.

Ekonomik şartlardaki fiyat trendinin sürekli yukarı yönde olduğu, deprem felaketinin ardından konut talebinin yeni boyutlara taşınması kentsel dönüşüme teşvik ve uygulama alanında fayda sağlayacağı bir dönem oluşmaktadır. Ancak bu alanda uygulamayı etkileyecek entegre diğer mevzuatta da düzenlemeler yapılması sahada pozitif hareketlenmeyi getirecektir.

Kaynak: Görseler ve haber.

https://csb.gov.tr/kentsel-donusum-destek-paketi-aciklandi-bakanlik-faaliyetleri-38488

https://www.cnnturk.com/ekonomi/kentsel-donusum-destek-paketi-2023-kentsel-donusum-kredisi-kimlere-verilecek-sartlari-neler

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü/GHEBir cevap yazın