KİRA SÖZLEŞMELERİNİN ÖNEMİ VE DİKKATE ALINMASI GEREKEN KONULAR

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü kira sorunlarını yakından takip etmekte olup, konuyu gündeme taşımıştır. “Son 1 yıldır yükselen enflasyonla birlikte yükselen kira sözleşmelerinin yenilenmesinde artış oranları problem haline gelmiştir. Bu konuda konut kiracılarının her ay yükselen oranda TÜFE nispetindeki artışlarda zorlandığı gerekçesi ile yasada düzenleme yapılmıştır. Yasanın hangi hallerde nasıl uygulanacağına ilişkin yaptığı çalışmayı “ 12 Haziranda Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü web sitesinde  kamuoyu ile paylaşmıştır.

7409 Sayılı Yeni yasa hükmü , 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 akşamına kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde yüzde 25 oranında net bir oran belirlemiştir.

Kira sözleşmelerinde bu konuda yazılan artış oranları  1.7.2023 e kadar geçersiz  olmuştur. TÜFE oranı artışı da iptal olmamış ama ASKIYA ALINMIŞTIR.

12 Haziranda Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü web sitesinde konuya ilişkin kapsamlı açıklamalar yapılmış olup, web sitesinin haberler bölümünde açıklamaların tamamı izlenebilir.

TRT Haber web sitesinde 6.7.2022 tarihinde yer alan kira sözleşmeleri hakkındaki haberde ; “Kira sözleşmesinde nelere dikkat etmeli” başlığı altında Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz’ın konuya ilişkin yaptığı değerlendirmelere yer verilmiştir. (Kapak bölümünde yayınlanan görsel 6.7.2022 tarihli TRT Haber web sitesinden alınmıştır.)

Kiraz, gelinen noktada ev sahiplerinin, yeni kiracıyı istedikleri zaman çıkarabilmek için, boş veya tarihli tahliye taahhüdü istediğini, Ayrıca su, elektrik ve doğal faturasını kiracı üzerine yapmıyorlar. Ev sahibi herhangi bir sözleşme yapmadan ‘Burada oturabilirsin, al anahtarını. Ancak faturalar benim üzerime olacak. Fatura geldikçe size ibraz ederim’ diyor. Kiracı bu şekilde kalmayı kabul ederse, ilerleyen zamanlarda fırsatçı ev sahibi istediği an su, elektrik ve doğal gazı kapattırıyor

Kiraz’ın yaptığı açıklamalara göre Mülk sahipleri kiracıyı tahliye ettirmek için farklı yöntemlere başvurabiliyor. Mülk sahiplerini bu ve benzeri yaklaşımlarının tahliye tehdidine karşı ,  kiracıların  “Kira sözleşmesinde nelere dikkat etmeli” konusunu özetledi.

Birincisi; kiracı mutlaka ve mutlaka yazılı kira sözleşmesi yapmalı. Sözlü kira sözleşmesine itibar edilmemeli. İkincisi; kiracı, kira sözleşmesiyle birlikte imza attığı tarihte meskenin DASK poliçesini mutlaka almalı. Üçüncüsü; taşınmaza ilişkin elektrik, su ve doğal gaz gibi tüm genel abonelik hizmetleri kiracı üzerinden yapılmalı. Dördüncüsü; kiracı asla boş tahliye taahhüdü düzenlememeli. Eğer böyle bir şey düzenlenecekse tahliye tarihi net olmalı.

Kiracı, kira bedeli ve kullanım kaynaklı vergiler dışında hiçbir verginin ve yan giderlerin kendisine ödetilmesini kabul etmemeli. Mesela emlak vergisi, ecrimisil ödemesi, taşınmazın aynından kaynaklanan vergiler mal sahibinin ödemekle yükümlü olduğu vergilerdir. Kiracı sadece kullanım kaynaklı ödemeleri yapmalıdır.

“Devletin kira oranında artış yapılacaktır” ifadesi sorunları engeller.

“Doğru hazırlanan kira sözleşmesi tahliye tehdidini ortadan kaldırır.”

TRT Haber web sitesinde 6.7.2022 tarihinde yer alan kira sözleşmeleri hakkındaki haber metninin tamamına aşağıda verilen linkten erişim sağlanabilir.

https://www.trthaber.com/haber/ekonomi/kira-sozlesmesinde-nelere-dikkat-edilmeli-693121.htmlBir cevap yazın