MARAŞ MERKEZLİ DEPREM SONRASI HÜKÜMET YENİ DÜZENLEMELERE HAZIRLANIYOR

Asrın felaketi olarak nitelenen Maraş Merkezli 11 ili etkileyen depremin boyutları gün geçtikçe açığa çıktıkça can kaybı ve hasarın boyutları ile Hükümet kanadında yeni düzenlemeler yapılması  yoluna gidiliyor. Öncelikli olarak bölgede yaşayan vatandaşların asgari yaşam koşullarının temin edilmesi, bölgede risk teşkil eden ortamın güvenli hale getirilmesi yönünde yoğun bir çalışma temposu devam etmekte.

Başta Hatay olmak üzere  kültürel miras niteliği taşıyan, tarihi eser kararlı binaların bulunduğu mevcut şehir merkezlerinde risk teşkil eden zemin  yapısından dolayı deprem bölgesinde yapılaşma kriterlerinin sil baştan ele alınacağı ile ilgili Medyaya bir çok açıklama yapılıyor.

Deprem bölgesinde şehirlerin yeniden ayağa kaldırılması, yeni yerleşim yerlerinin planlanması, olayın ekonomik boyutunu ortaya koyuyor. Bu kapsamda ekonomik kaynak oluşturulması için “Afet Yeniden İmar Fonu” kurulacağı ile ilgili, Hükümet kanadından medyaya çeşitli açıklamalar yapıldı. 02.03.2023 Tarihinde NTV’de yer alan haberde, deprem sonrası şehirlerin hızlıca ayağa kaldırılması için afet yeniden imar fonu kurulacağı, fonun Hazine bakanlığına bağlı çalışacağı açıklandı. (Kapak Görseli; 02.03.2023 NTV)

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü /GHEBir cevap yazın