MART AYININ GAYRİMENKULLERLE İLGİLİ ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİNDEN BİRİ OLARAK KİRA GELİR BEYANI

1 Ocak-31 Aralık 2021 döneminde kiraladığı konuttan 7 bin TL, iş yerinden ise 53 bin TL’nin üzerinde getiri elde eden mükellefler için beyanname süresi 31 Mart’ta doluyor. Mükellefler, 1 Ocak-31 Aralık 2021 dönemi konuttan 7 bin TL, iş yerinden ise 53 bin TL’nin üzerinde kira getirisi sağlaması halinde gelir vergisi ödeyecek. 

Vatandaşlar internette “www.gib.gov.tr” adresi üzerinden “Hazır Beyan Sistemi”ne giriş yapıp hazırlanan beyanları onaylayarak veya üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak hızlı ve kolay bir şekilde kira beyanlarını verebiliyor. Ayrıca ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi dairesinde de bu işlem yapılabiliyor. Hazır Beyan Sistemi’ne 7 gün 24 saat ulaşılabiliyor.

GAYRİMENKUL HUKUKU ENSTİTÜSÜ BAŞKANI AVUKAT ALİ YÜKSEL’DEN   KİRA GELİR BEYANI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, mükelleflere beyanname süresini geçirmemeleri çağrısında bulunarak, “Zamanında beyanname vermeyenler, beyan edilmeyen kira geliri tutarı üzerinden gelir vergisi hesaplanmak suretiyle verginin bir katı tutarında vergi ziyaı cezası ile karşılaşacakları gibi istisnadan da faydalanamayacaklardır.” dedi.

Zamanında beyan edilmeyen ve ödenmeyen vergi için aylık gecikme faizi ödeneceğini dile getiren Yüksel, beyanname verilmemesi nedeniyle iki kat ve birinci derecede usulsüzlük cezası uygulanacağını anlattı.

Ali Yüksel, Türkiye’de meskenini ve iş yerini kiraya veren mükellef sayısının milyonları bulduğunu kaydederek, “Bu sayının halihazırda 13 milyon civarında olduğunu tahmin ediyoruz.” diye konuştu.


Yüksel, “Konutta hissedar olanların da aynı şekilde kira geliri hissedar basına 7 bin TL’yi geçiyorsa beyanname vermeyi ihmal etmemeli.” ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel’in kira gelir beyanı konusunda yaptığı açıklamaların yer aldığı, Dünya Gazetesi haberinin detayına aşağıdaki bağlantıdan erişim sağlanabilir.

https://www.dunya.com/ekonomi/kira-gelir-beyaninda-son-gunler-haberi-653089Bir cevap yazın