MUĞLA’NIN FETHİYE İLÇESİNDE GÖCEK MARİNA İMAR PLANI İPTAL KARARI

Muğla’nın Fethiye ilçesinde MUÇEV Marina İmar planının iptali istemiyle Göcek Halk Meclisi’nce açılan davada Muğla 3. İdare Mahkemesi imar plan değişikliğinin iptaline karar verdi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde kurulan ve kurulduğu günden bu yana tartışmaların odağında olan Muğla Turizm Çevre Vakfı (MUÇEV) Turizm ve Ticaret Limited Şirketi, Göcek Limanı’nı devralıp yat limanı tesisi yapmaya devam etmişti.

Göcek Halk Meclisi’nce yapılan açıklamada, Muğla 3. İdare Mahkemesinin, Göcek kıyı alanının, kamunun erişimine kapatılmasının, Kıyı Kanunu ve Kıyı Kanununun uygulanmasına Dair Yönetmelik hükümlerine aykırı olması hususları dikkate alarak, planın; şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine, planlama esasları ve kamu yararına uygun olmadığı kanaatiyle dava konusu imar plan değişikliği iptal ettiği kaydedildi.

Bölgede yaşayan sakinler; yat işletmeciliği ile yatların sayısının artmasıyla deniz kirliliğinin artacağı, halkın kıyı kullanımı ve istifadesinin kısıtlanacağı konusunda endişeli.

Konuyla ilgili habere aşağıdaki linkten erişim sağlanabilir.

http://www.muglagazetesi.com.tr/Bir cevap yazın