SİTE VE TESİS İŞLETMELERİNDE AİDAT

GHE/ Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü; küresel ekonomik gelişmeler, pandeminin küresel etkileri, Türkiye’de piyasalardaki  dalgalanmaların ışığında; gayrimenkul sektörünün flaş konularından aidatlar konusunu gündemine taşıdı. Kiralarla yarışan, hatta kiraları geçen aidatlar; maliklerin de kiracılarında şikayetçi olduğu konularda ön sıralarda yerini aldı.  

GHE/ Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı   Av. Ali YÜKSEL   ile  GİSP   Gayrimenkul İçin Strateji Platformu/ Bosphorus  İnvesment  Yönetim   Kurulu Başkanı   Hakan GÜMÜŞ; 16 Şubat 2022  Çarşamba   günü Saat 21.00’da Zoom etkinliğinde katılımcılar ile birlikte  “ Site ve Tesis işletmelerinde Aidat”  konusunu,  ele aldılar.

Gayrimenkul sektöründe, farklı platformların temsilcisi, yatırımcı kimliği gibi tecrübeleriyle Hakan GÜMÜŞ; bugün tarafları çatışma noktasına getiren   sonuç durumunun analizini çarpıcı bir dille aktardı. 

  • Pandemi öncesi konut arzı
  • Pandemi döneminde konut üretiminde azalma, sosyal yaşam ve statü değişiklikleri
  • Pandemiden çıkış çabaları¸ arzın daralmasına  karşılık, talep deki artışlar.
  • Konut fiatlarının astronomik artışı,
  • Asgari ücretin % 50 nin üzerinde artması, özellikle sosyal donatısı yüksek sitelerde, istihdam edilen elemanların,  kullanılan ürün ve hizmetlerin   ücret artışı;  site ve tesis  işletmelerinde aidatların hızlı artışına ve taraflar arasında önemli sorunlar olarak gündeme taşındığı  belirtildi.

GHE/ Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı   Av. Ali YÜKSEL ise, Kat Mülkiyeti  Yasasının bu alandaki en önemli  hukuki dayanak olmakla beraber 1965 yılında yürürlüğe girdiğinden, günümüzde 1000’li rakamlarla ifade edilen  siteler ile AVM Alışveriş Merkezleri, farklı alanlardaki tesis işletmeleri gibi büyük ölçekli komplekslerde günümüz ihtiyaçlarına cevap veremediği ifade edilmiştir.

Bu bağlamda uygulamada; yönetim  planı, işletme planı oluşturulması, süreçler,  tarafların sorumlulukları, hak düşürücü süreler, karşılaşılan sorunlarda çözüm yolları, kapsamlı bir şekilde ele alındı.

Toplantıya; sektörün yatırım temsilcileri, bu alandaki Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, site , apartman yöneticileri , sordukları sorularla toplantıya renk kattılar. Uygulama alanında işlemler aşamasında, karar alma sürecine katılmayan, ancak  en çok itirazın  yapıldığı  işlemler olduğu ifade edildi. 

Toplantı; “Site ve Tesis işletmelerinde Aidat” ; merak edilen sorulara cevap niteliğinde gerçekleşti.

Gayrimenkul sektörünün güncel konularında merak edilen sorulara cevap niteliğindeki detaylara ve bilgiye ulaşmak için; aşağıdaki bağlantıdan, toplantı videomuzu izleyebilirsiniz.

Youtube linki : https://youtu.be/YKybNnaq7d8Bir cevap yazın